Výrok dňa: A:"Odkiaľ pochádza The Paranoid? Z USA alebo z Anglicka?"

26. června 2010 v 17:14 | Lucy |  MS 2010 JAR

Trvalo mi to síce dlho, no keď sa človek nedokáže postaviť z postele, tak o písaní nemôže byť ani reč. Ale keďže sa cítim už trošička lepšie, tak som sa rozhodla, že článok napíšem, kým mi to môj zdravotný stav znova neprekazí.

Takžeeeeeeeeee......jeden z mála zápasov na ktorý som nemusela utekať.
Chvalabohu. Zmeškať začiatok tohto, tak to už asi ani neprežijem.
Ale ten deň sme mali školský výlet len do neďalekej dedinky od LV, takže sme skončili už pred jednou. Domov som sa dostala o cca 3-ej, takže som to v pohodke stíhala.

Čo o zápase?
SLOVENSKO vs. TALIANSKO bolo asi najrozoberanejšou témou onoho dňa. Bavili sme sa o tom s chalanmi, dokonca aj s mojou triednou, čo by som si nebola nikdy pomyslela. Ešte viac ma prekvapilo, keď som zistila, že skoro všetci v mojom okolí mali rovnaký názor na priebeh zápasu ako ja - že ho naši zvládnu. Toľkí optimizmus po predchádzajúcich výkonoch len nasvedčoval, že Slováci nie sú zas až takí furt uhundraní, nespokojni fans ako sa to tvrdí.

fans dva

naši chlapci

A za našu dôveru sme sa dočkali aj patričnej odmeny. Naši už od začiatku diktovali tempo hry, mali loptu viac na kopačkách ako obhajcovia titulu z roku 2006. Už od šiestej minúty mohlo byť skóre v náš prospech, to by ale náš kapitán musel loptu trafiť lepšie.
Naši však pokračovali v nečakanej aktivite a Taliani vyzerali ako keby neverili, čo sa deje. Ako keby boi tak trocha mimo. Veľmi veľa kazili, neboli schopní vymyslieť nič dopredu, jednoducho im to nešlo.

A tak prišlo to čo prísť muselo (na našu veľkú radosť). Robo Vittek svojím druhým gólom na tomto šampionáte otvoril skóre v 26. minúte. Slovensko 1:0  Taliansko.

Skóre sa už do konca polčasu nemenilo.

Na začiatku druhého polčasu sa tréner Lippi odhodlal k dvojitému striedaniu a tak sa na trávnik dostal jeden z mojich obľúbencov, Ch. Maggio, spoluhráč M. Hamšíka z talianského SSC Neapol a aj Quagliarella (či tak nejako), taktiež z Neapolu.
Onedlho na to si vyčerpali Taliani aj tretie striedanie, keď na trávnik zavítal geniálny Andrea Pirlo z milánskeho AC.

To ako keby trocha prebudilo Talianov a postupne si začali vypracuvávať čoraz nebezpečnejšie a nebezpečnejšie šance. No boli to opäť naši chlapci, ktorí udreli.
Menovite Vittek. Po rohovom kope M. Hamšíka, ktorý bol odvrátený, sa náš kapitán znova dostal k lopte, odcentroval ju do šestnástky, kde si na ňu nabehol R. Vittek a druhý raz v zápase prekonal talianského gólmana Marchettiho.

Nato sa však začali menšie problémy. A to tie, že naši chlapci už začali nevládať.
A to začali využívať Taliani. V 81. minúte krásne zakombinovali, zakončenie Qualiarella ešte Mucha kryl, no proti dorážke Di Nataleho už nemal šancu. 2:1.
A o chvíľu na to 2:2. No radosť z druhého gólu Talianov bola predčasná, keďže padol z tesného ofsajdu.

Vyzeralo to na poriadne dramatický koniec. No potom prišiel na ihrisko Kamil Kopúnek. Nebol na trávniku hádam ani len minútu, keď si nabehol na náš out do šestnástky a preloboval talianského gólmana. 3:1 pre Slovensko.

kamil kopúnek

Kto si myslel, že sa dráma konať nebude, bol mimo. Taliani ako keby sa v posledných desiatich minútach našli a nič nám nedarovali. V druhej minúte nastavenia znížil na rozdiel už len jediného gólu Qualiarella. Na prípadné vyrovnanie sme však už Talianom neposkytli čas a priestor, preto po konečnom hvizde hlavného arbitra, Angličana Howarda Webba, bolo výsledné skóre 3:2 pre Slovensko.

taliani

radosť našich

Porazili sme majstrov a vyradili ich zo šampionátu, šokovali celý svet, ale čo je najhlavnejšie, postúpili sme do OSEMFINÁLE.
Svojou hrou sme si to ale stopercentne zaslúžili. Trošičku nám priala aj šťastena, hlavne pri čistej šanci Talianov za stavu 1:0, keď už si Taliani mysleli, že je vyrovnané, no radosť im pokazil náš liverpoolsky stopér M. Škrteľ, ktorý loptu vykopol na bránkovej čiare.

Čo na záver? Tento zápas patrí podľa mňa bezpochybne k jedným z najkrajších na tomto šampionáte. Gratulujem našim chlapcom a zároveň im aj ďakujem. Myslím, že odteraz aspoň svet bude vedieť, kde je Slovensko. Alebo aspoň budú vedieť, že také niečo existuje. A to stojí za to.
Ešte pridávam jeden link na stránku sme.sk, kde si môžete prečítať veľa zaujímavostí o tomto zápase...ohlasy po zápase, titulky mediálnych denníkov ohľadom tohoto zápasu....čo mňa najviac dostalo bol ale chat počas toho zápasu....neverila som vlastným očiam, odkiaľ všade držali našim ľudia palce. Napr. Anglicko, Nemecko, Španielsko, Francúzsko a mnoho ďalších, aj exotickejších krajín. Väčšinou išlo o Slovákov pracujúcich v zahraničí.