Výrok dňa: A:"Odkiaľ pochádza The Paranoid? Z USA alebo z Anglicka?"
B: "Tuším, že z Dánska.
(PitBull fest, Šurany, 30. 10. 2010)

JAR vs. Mexico

11. června 2010 v 18:51 | Lucy |  MS 2010 JAR
Tak a je to tu. Konečne prišiel ten čas. V poradí 19. MS vo futbale sa dnes oficiálne začali úvodným zápasom medzi domácou Juhoafrickou republikou a Mexikom. Zápas sa začal o 16:00 našeho času v Johannesburgu na štadione Soccer city.
AKTUALIZOVANÉ o video zo zápasu

Očakával sa defenzívny, možno nie tak atraktívny futbal. O to väčšie bolo prekvapenie, keď sa národný tím Mexica už v 2. minúte mohol dostať do vedenia. No nakoniec bol strelecký pokus Dos Santosa zrazený na roh.
Mexico malo miernu prevahu, JAR v tej chvíli vyzerala, ako keby ani sama nevedela čo presne má hrať.
V 18. minúte prišla prvá žltá karta šampionátu. Dostal ju Mexičan Efrain Juarez za hru rukou.
V 19. minúte ďalšia šanca veľmi aktívneho Dos Santosa, no jeho strela šla nakoniec mimo africkej brány.
V 28. minúte prišla ďalšia žltá karta, tentoraz na strane domácich. Dostal ju Dikgacoi, priamy kop, ktorý z toho rezultoval strelil mierne dosť mimo R. Marquez.
V 32. minúte opäť šanca pre Mexico, tentoraz po kombinácii Aquilara a Velu strieľa Franco, brankár strelu kryje.
34. minúta - obrovská šanca Velu, ktorý získal loptu po strate Afriky, no jeho strela šla mimo bránu.
37 minúta - v akcii opäť Vela a Dos Santos, ale Santosovu strelu vychytal brankár.
Z následného rohového kopu, ktorý rozohrával Torrado strieľa gól Vela. Gól však napokon uznaný nebol kvôli postaveniu mimo hry.
V 44. minúte sa konečne začali preberať aj domáci. Vybojovali si tri rohové kopy behom 2 minút.

Polčas

Začiatok druhého polčasu sa hral v rozhodne pomalšom tempe ako ten prvý.
Mexico sa dostalo do prvej šance až okolo 53. minúty.

55. minúta - po perfektnej prihrávke strieľa prvý gól šampionátu Tshabalala. Soccer city vybuchlo od radosti. JAR 1 - 0 Mexico.

Niet sa čo čudovať, že po tomto šokujúcom góle (bola to prvá poriadna strela JAR na bránu súpera) ostalo Mexico v takom dlhšom útlme a iniciatívy sa chopil domáci celok, ktorý si vytvoril ďalšie nebezpečne šance a kľudne mohol zdvojnásobiť svoje vedenie. No nestalo sa.

A tak prišla 79. minúta - odohranie rohového kopu si domáci hráči síce ustrážili, no Andres Guardado nakoniec predsa len odcentroval a v 16-ke sa vytvorila zaujímavá situácia - traja úplne voľný hráči Mexica. Nakoniec to bol R. Marquez, ktorý dopravil loptu do siete a tak ako Mexičania končili MS 2006......tak aj otvorili MS 2010 (v oboch strieľal gól spomínaný Marquez).
JAR 1 - 1 Mexico.

Po vyrovnaní sa samozrejme aktivita na obidvoch stranách výrazne zvýšila, oba celky chceli pochopiteľne vyhrať.
Obrovská šanca prišla v 90. minúte, keď mohol zabezpečiť víťazstvo domácim kanonier Mphela. To by ale nesmel trafiť žrďku.

Konečný stav zápasu
JAR 1 - 1 Mexico

Ja osobne som od tohto zápasu veľmi veľa neočakávala, no bola som milo prekvapená. Hralo sa dosť ofenzívne, pomerne čisto, videli sme množstvo gólových šancí a chvalabohu, aj nejaké tie góliky sa našli.
Trocha ma zarazilo, ako veľmi neboli Mexičania schopní premeniť svoje obrovské šance v prvom polčase. A tak potom prišlo staré známe: "Nedáš, dostaneš."
Hráči JAR prvý raz vyslali poriadnu strelu na bránu a čuduj sa svete.....bol z toho GÓÓL.
Z hráčov sa mi páčili najmä výkony stredopoliara Pienaara (hráč Evertonu, ale čo už....nikto nemôže byť dokonalý), mladučkých mexických hráčov Vela a Dos Santos a taktiež výkon Rafaela Marqueza, aj v ofenzíve, ale hlavne v defenzíve. Doteraz nechápem, prečo nie je kapitánom on.